Delo gasilcev spada med najbolj kompleksne in zahtevne poklice. Pogosta je uporaba težke zaščitne in ostale opreme ter orodja. Delo gasilcev je dodatno oteženo zaradi najrazličnejših nevarnosti, ki ogrožajo njihovo zdravje in varnost. Vse to zahteva primerno znanje in usposobljenost ter dobro telesno pripravljenost gasilcev.
Telesna pripravljenost gasilcev se preverja tudi na gasilskih tekmovanjih. Firefighter Combat Challenge je gasilsko športno tekmovanje, ki izvira iz ZDA in je namenjeno preverjanju ter spodbujanju telesne pripravljenosti gasilcev. Je simulacija fizičnih in poklicnih obremenitev, ki jih zahteva delo gasilcev na intervencijah. Nastalo je iz testiranja telesnih sposobnosti poklicnih gasilcev, ki je temeljilo na univerzitetni študiji varstva in zdravja pri delu. Pri tekmovanju gasilci tekmujejo v polni zaščitni opremi na progi, ki jo sestavlja določeno zaporedje opisanih nalog. Cilj tekmovalcev je čim hitreje in pravilno opraviti vse naloge.
VIDEO PRIKAZ TEKMOVANJA
Oprema tekmovalca
Izolirni dihalni aparat (IDA)
Izolirne dihalne aparate (IDA) zagotovi organizator tekmovanja, in sicer zadostno število, da lahko vsakemu tekmovalcu pravočasno zagotovijo popolnoma napolnjen IDA. Ob štartnem prostoru mora biti tudi tlačna postaja, kjer polnijo prazne IDA. Popolnoma napolnjen IDA tehta 10–12 kg (odvisno od proizvajalca). Pokrovitelj zagotovi obrazne maske, tekmovalec pa ima tudi možnost uporabiti svojo obrazno masko. Tekmovalec v posamezni kategoriji diha zrak preko maske iz tlačne posode, v kategoriji dvojic in štafet pa so tekmovalci brez le-te. Tlačna posoda ima prostornino 6,8 litra in je napolnjena s 300 bari. Taka količina ob visokem telesnem naporu zadostuje za do približno 20 min uporabe. Če tekmovalcu pred ciljem zmanjka zraka v tlačni posodi sledi diskvalifikacija. Izolirni dihalni aparat na stisnjen (komprimiran) zrak se na intervencijah uporablja za zaščito dihalnih organov v okoliščinah, ki so škodljive za zdravje zaradi vsebnosti plinov ali pomanjkanja kisika. Dihanje z masko je najbolj približano dihanju v naravnem okolju, vendar je zaradi odprtega pretoka zraka v sistemu uporaba časovno omejena. Odvisna je predvsem od količine zraka v tlačni posodi, intenzivnosti telesnega napora, ki vpliva na porabo zraka, telesne pripravljenosti in telesne zgradbe gasilca.
Osebna zaščitna oprema
Razen IDA si mora tekmovalec sam zagotoviti vso ostalo osebno zaščitno opremo. Mednjo sodijo: ognjevarna zaščitna obleka, čelada, rokavice in škornji. Vsi deli morajo izpolnjevati predpisane zahteve in standarde (Evropski standard gasilskih zaščitnih oblek EN 469, gasilskih zaščitnih čelad EN 443, gasilskih zaščitnih rokavic EN 659 in gasilskih zaščitnih škornjev EN 15090, ki morajo imeti zaščitno kapico na prstih). Podkapa, ščitnik za obraz in vratna zavesa niso obvezni. Tekmovalec mora zagotoviti brezhibno in nepoškodovano opremo, saj bi v nasprotnem primeru moral zamenjati del, ki ne ustreza zahtevam, oziroma bo diskvalificiran. O primernosti opreme odloča vodja tekmovanja. Če tekmovalec med tekmo izgubi del opreme, ga mora namestiti nazaj, preden lahko nadaljuje, drugače sledi diskvalifikacija (velja tudi za IDA).
Naloge tekmovanja
Tekmovalci tekmujejo na levi (modri) ali na desni (rdeči) progi, odvisno od štartne liste oziroma številke, ki jo določi organizator tekmovanja. Tako hkrati tekmujeta dva tekmovalca v posamezni kategoriji oziroma dve dvojici ali dve štafeti. Tekmujejo v popolni zaščitni opremi na progi, ki jo sestavlja določeno zaporedje nalog. Cilj tekmovalcev je čim hitreje in pravilno opraviti vse naloge, ki so vedno enake in vedno v enakem vrstnem redu.
Štart
Pred začetkom si tekmovalec lahko pripravi zvitek cevi (paket cevi), ki ga je pri prvi nalogi potrebno (pre)nesti na vrh stolpa. Lahko se dvigne sredinski del zvitka cevi za lažje pobiranje, vendar ne več kot za 1 inch oz. 2,5 cm. Razen cevi, se tekmovalec ne sme dotikati (pripravljati) ostale opreme, lahko pa opozori sodnika na nepravilno postavitev opreme, ki jo mora odgovorni popraviti in pravilno namestiti. Z nameščeno vso opremo, pri posameznikih tudi obrazno masko, preko katere diha zrak iz odprte tlačne posode, se oba tekmovalca pripravita na svoj štartni prostor, ki je na tleh ob začetku stopnic tekmovalnega stolpa. Štarter preveri oba tekmovalca in sproži štartni postopek, ki v naključnem časovnem razmiku sproži zvočni signal za štart. Štartni prostor ima lahko podlago občutljivo na dotik, na katero stopita tekmovalca in tako samodejno sprožita štartni postopek. Tekmovalec se ne sme dotikati zvitka cevi pred zvočnim signalom. Kršitev tega pravila se imenuje prehiter štart in se kaznuje s pribitkom 5 s.
Naloga 1: Prenos zvitka cevi po stopnicah
Tekmovalec po štartnem signalu zgrabi zvitek cevi, z maso 19 kg. S cevjo čim hitreje teče po stopnicah tri nadstropja visoko, na vrh tekmovalnega stolpa (12,5 m). Cev lahko nosi na kakršenkoli način (običajno se jo prenaša na rami). Na vrhu stolpa jo je potrebno odložiti v zaboj, vendar šele, ko je tekmovalec vsaj z enim stopalom na zgornjem podestu. Noben del cevi se ne sme dotikati tal zunaj zaboja. Če stori katerega izmed prekrškov, se dosodi pribitek 2 sekundi . Če tekmovalec cevi ne odloži v zaboj, lahko to popravi, vendar preden začne z naslednji nalogo. V tem primeru ni kazni 2 s. Če tekmovalec stopi na zvitek cevi za pomoč pri 2. nalogi, se ga kaznuje s pribitkom 10 s. Zvitek cevi mora ostati na vrhu stolpa. Če zvitek pade s stolpa, sledi diskvalifikacija.
Simulacija: Naloga predstavlja delo gasilca, ko je med intervencijo na objektu potrebno po stopnicah v višje nadstropje prenesti določeno opremo ali orodje na zahtevano mesto ali položiti cevovod do žarišča požara.
Naloga 2: Dvig cevi po vrvi
Tekmovalec mora na vrh stolpa (12,5 m) potegniti zvito cev z maso 19 kg. Cev je v ovitku na tleh ob stolpu in je pritrjena z vrvjo debeline 15 mm na ograjo na vrhu stolpa. Naloga je opravljena, ko tekmovalec potegne cev do vrha in jo položi v zaboj. Diskvalifikacija sledi, če naloga ni opravljena v 3 min ali če cev zdrsne navzdol za več kot eno nadstropje ali nazaj na tla. Cev mora biti položena v zaboj, drugače sledi kazen pribitka 2 sekund. Nato sledi spust po stopnicah, kjer mora tekmovalec stopiti na vsako stopnico in se držati za ograjo. Za vsako izpuščeno stopnico se pripiše kazen 2 sekundi.
Simulacija: Naloga predstavlja dvig opreme ali orodja, ki ga gasilci potrebujejo za delo v višjem nadstropju. Največkrat se za to uporablja primerna vrv, zaradi varnosti pa je potrebna pravilna navezava orodja in opreme.
Naloga 3: Udarjanje klade
Po spustu s stolpa se tekmovalec postavi na napravo, ki simulira nasilen vstop (imenovana tudi Keiser force machine ali krašje klada). Tekmovalec stoji na ploščah okvirja naprave in ima železno klado med nogama. Naloga, ki jo mora opraviti, je s pomočjo plastičnega kladiva z maso 4 kg, premakniti železno klado z maso 160 lb = 72,5 kg za 1,5 m. Kladivo je pripravljeno na tleh pred klado, z ročajem naslonjeno na klado. Klada je postavljena na jekleno podlago in na kladi so pritrjene teflonske plošče, ki omogočajo lažje drsenje klade po jeklu. Klado lahko premikamo samo z udarjanjem z glavo kladiva, ne pa tudi z vlečenjem, potiskanjem, brcanjem ipd. Udarjamo lahko samo po sprednji ploskvi klade, drugače sodnik pripiše kazen 5 sekund za vsak napačen udarec. Kladivo moramo držati z obema rokama nad oznako na ročaju v trenutku udarca (od glave kladiva navzgor je s trakom označena meja (30,5 cm). Ko tekmovalec premakne klado za 1,5 m ga na to opozori označba na površini pod klado in zvočni signal. Preden nadaljuje, mora kladivo odložiti na označeno površino, na zunanji strani ob kladi, z merami 61 cm x 91 cm. Odloženo kladivo se mora dotikati površine s katerimkoli delom (gledano navidezno navpično ravnino stranic površine), drugače se pripiše kazen 2 sekundi.
Simulacija: Naloga simulira nasilen vstop v prostor. Predstavlja tudi delo gasilcev, ko je potrebno s sekanjem ali udarjanjem odstraniti določeno oviro ali napraviti odprtino (streha, okno itd.) za zračenje ali dostop do žarišča požara.
Naloga 4: Tek okoli ovir in vlečenje cevi ter zbijanje tarče s curkom
Sledi tek (42 m) okoli ovir (hidranti). Med tekom tekmovalec ne sme izpustiti oziroma prevrniti nobene ovire, kar se kaznuje s pribitkom 5 sekund. Na koncu slaloma tekmovalca čaka cev z ročnikom, ki je napolnjena z vodo pod pritiskom. Cev z ročnikom mora potegniti vsaj 22,8 m, skozi nihajna vrata, drugače se pripiše kazen 10 sekund. Po prehodu skozi vrata mora odpreti ročnik in s curkom vode podreti tarčo. Če tarče ne podre, se kaznuje s pribitkom 10 sekund. Tarča je od vrat oddaljena 4,57 m. Vodo lahko odpre šele, ko je ročnik čez mejo vrat, drugače sledi kazen 2 sekundi. Ko je tarča podrta mora tekmovalec zapreti ročnik in ga odložiti na tla, sicer sledi kazen 2 sekundi. Če se ročnik odpre, ko ga je tekmovalec že zaprl in odložil na tla, ni kazni.
Simulacija: Naloga predstavlja gibanje gasilcev v različnih smereh na intervenciji in osnovno nalogo gasilcev – gašenje.
Naloga 5: Vlečenje lutke
Lutko, z maso 79,4 kg, mora tekmovalec dvigniti in vleči vzvratno 106 ft = 32,3 m skozi ciljno črto. Lutko se lahko dvigne in vleče le s prijemom pod pazduhami. Tekmovalec ne sme drugače nositi lutke ali grabiti za obleko in dodatke. Vsak prestop označene proge se kaznuje s petimi sekundami pribitka. Če tekmovalec ovira nasprotnika, sledi takojšnja diskvalifikacija. Čas se ustavi, ko tekmovalec in lutka popolnoma prečkata ciljno črto. Sodnik lahko kaznuje tekmovalca s pribitkom 1 sekunda, če pete lutke niso v stiku s podlago na ciljni črti (padanje, metanje), kar onemogoči sistemsko merjenje in je potrebna ročna ustavitev časa. Vodja proge lahko po odločitvi ustavi tekmovalca, ki ustvarja ali se nahaja v tveganih, nevarnih ali stresnih pogojih. Metanje lutke na koncu ni dovoljeno, kar se kaznuje z diskvalifikacijo.
Simulacija: Naloga predstavlja reševanje ponesrečenca ob požaru ali nesreči. Potrebno je omeniti, da se način reševanja ali prenosa ponesrečenca razlikuje med resničnim delom in tekmovanjem (varnost, dostojanstvo).
Cilj
Čas se odmeri, ko tekmovalec in lutka v celoti prečkata ciljno črto. Tekmovalec mora vse naloge – vključno s prečkanjem ciljne črte, uspešno opraviti v šestih minutah. V posamezni kategoriji mu ne sme zmanjkati zraka v tlačni posodi, sicer je diskvalificiran. Ob enem mora ob prečkanju cilja imeti na sebi vso opremo oziroma jo mora, če jo izgubi, pravilno namestiti nazaj in nato nadaljevati s tekmovanjem. Skupni čas je seštevek izmerjenega čas proge in vseh morebitnih kazenskih sekund. Po opravljeni progi tekmovalec podpiše tekmovalni list (priloga 4), kjer so njegovi podatki, izmerjen čas in morebitne kazni.
Povzetek kazni
- prezgoden štart: 5 s;
- prezgodnje odlaganje prve cevi v zaboj: 2 s;
- nepravilno odložena prva cev v zaboj: 2 s;
- stoja na prvi cevi: 10 s;
- nepravilno odložena druga cev v zaboj: 2 s;
- izpuščena stopnica pri spustu: 2 s za vsak prekršek;
- nepravilen udarec pri 3. nalogi (kladi): 5 s;
- nepopolno zbita klada: 2 s za vsake 2,5 cm razdalje;
- napačno odloženo kladivo: 2 s;
- prevrnjena ali izpuščena ovira: 5 s za vsak prekršek;
- nepopoln poteg cevi: 10 s;
- prezgodaj odprt ročnik: 2 s;
- ne podrta tarča: 10 s;
- odložen odprt ročnik: 2s;
- prestop na sosednjo progo: 5 s za vsak prekršek;
- nepravilno prečkanje cilja (ročna ustavitev časa): 1 s;
- nepooblaščena oseba na progi: 10 s za vsak prekršek.
Povzetek diskvalifikacij
- nepristnost;
- spremenjena oprema;
- izguba opreme ali padec predmeta s stolpa;
- nedokončanje katere izmed nalog;
- izpuščena naloga;
- oviranje tekmovanja;
- nešportno vedenje;
- vmešavanje v potek tekmovanja;
- nepooblaščena oseba na progi;
- nedokončanje 2. naloge v treh min;
- nedokončanje celotne proge v šestih min;
- uničevanje opreme;
- odmetavanje lutke;
- nenameščena oprema.
Tekmovalne kategorije
Posamezniki
Vsa pravila, opisana zgoraj, veljajo za kategorijo posameznikov. Tekmovanje posameznikov je z vidika napora najtežje iz med vseh kategorij. Poleg vse opisane zaščitne opreme, edino v tej kategoriji tekmovalci nosijo tudi obrazno masko, preko katere dihajo zrak, ki prihaja s tlačne posode izolirnega dihalnega aparata. Tekmovalci v kategoriji posameznikov opravijo samo en nastop na celotni tekmovalni progi – torej z vsemi nalogami. Cilj tekmovalcev je čim hitreje in pravilno opraviti vse naloge. Rezultat je odvisen od izmerjenega časa celotne proge in prištevka morebitnih kazenskih sekund. Njihov rezultat je razvrščen glede na absolutno vrednost po času, zmagovalec pa je tisti, z najhitrejšim časom. Tekmovalec je z doseženim rezultatom razvrščen tudi znotraj starostne kategorije, kateri pripada.
Ekipno
V kategoriji ekip (angl. team) se šteje seštevek časov treh najhitrejših posameznikov znotraj iste ekipe. Ekipa lahko šteje od 3 do 5 članov, vedno pa velja seštevek treh najboljših po rezultatih v posamezni kategoriji. Običajno se ekipa, ki ima vsaj tri člane, prijavi tudi v tej kategoriji, ni pa nujno.
Dvojice
Vsa pravila opisana pri kategoriji posamezno, veljajo tudi za kategorijo dvojic (angl. tandem), s to razliko, da tekmovalci ne uporabljajo obrazne maske.
Kategorija dvojic se deli na:
- moške dvojice (absolutno – OPEN in po starostnih kategorijah);
- mešane dvojice;
- ženske dvojice.
Štafete
Vsa pravila opisana pri kategoriji posamezno, veljajo tudi za kategorijo štafet (angl. relay), s to razliko, da tekmovalci ne uporabljajo obrazne maske. V ekipi štafet lahko tekmuje od 3 do 5 članov. V tej kategoriji štafete najprej opravijo nastop v kvalifikacijah. Nato se določeno število štafet (npr.: najhitrejših 8, 16, 32, 64…) glede na dosežen čas v kvalifikacijah razvrsti v sistem na izpadanje (najhitrejša štafeta s kvalifikacij se najprej pomeri z najpočasnejšo štafeto, druga s predzadnjo, itd.). Tako vsaka zmagovalna štafeta napreduje v naslednji krog vse do finala.
Kategorija štafet se deli na:
- moške štafete: absolutno – OPEN in po starostnih kategorijah (mešana štafeta navadno spada pod moške, nekateri organizatorji pa priredijo posebno kategorijo tudi za mešane štafete);
- ženske štafete